Мафія — салонна командна психологічна покрокова рольова гра з детективним сюжетом, що моделює боротьбу інформованих друг про друга членів організованого меншостей з неорганізованою більшістю.
Зав’язка сюжету: Жителі міста, що знесиліли від розгулу мафії, виносять рішення пересаджати у в’язницю всіх мафіозі до єдиного. У відповідь мафія повідомляє війну до повного знищення всіх чималих городян.
# Гра придумана навесні 1986 року студентом факультету психології МГУ Дмитром Давидовим. Спочатку в неї відіграли в гуртожитках, аудиторіях і коридорах МГУ, але після того як деякі студенти університету провели канікули в літніх студентських таборах, де відпочивали студенти й інших радянських ВУЗОВ, гра разом з новими гравцями стала поширюватися по інших навчальних закладах СРСР. Після закінчення університету, в 1989 році Дмитро залишився в МГУ викладати психологію для міжнародних студентів (головним чином від соціалістичних країн), і деякі з них, повернувшись додому, рознесли насіння «Мафії» за кордон, спочатку в Європу (Словаччина, Чехія, Словенія, Угорщина, Польща, Бельгія, Великобританія, Норвегія), а потім у США.
# За словами автора гра базується на культурно-історичній теорії радянського психолога 20- х років минулого сторіччя Л. С. Виготського.
# Прототипом гри «Мафія» є європейська гра за назвою «Убивця» (англ. Murder, ньому. Mord im Dunkeln), відома із середини XX століття. НА відміну від гри «Мафія» в «Убивці» гравці за допомогою обговорення шукають одного маніяка, а в «Мафії» гравці вже обчислюють колектив убивць — команду мафії.
# В 1998 році калінінградською Вищою школою МВС РФ для курсу «Візуальна психодіагностика» випущене учбово-методичний посібник «Невербальна комунікація. Розвиваючі рольові ігри „Мафія» і „Вбивця»». Цілями посібника визначалися розвиток особистісних якостей курсантів і засвоєння різних приймань і методів читання мови тілорухів в ігровій формі.
# Швидкому поширенню й популярності гри допоміг італійський серіал «Спрут», у якім поліцейський комісар Каттані (італ. Corrado Cattani) бореться із сицилійською мафією. Наприкінці 80их,  його мотиви часто використовувалися в перших версіях гри, а деякі варіації «Мафії» зберігають назви рольових персонажів і місце дії в тон серіалу дотепер .
# 4 січня 1999 року ще один студент МГУ Олексій Тарасов створив перший сайт для гри «Мафія» по PBEM типу. Система команд для керуванням грою й частина документації були взяті Тарасовым з іншої популярної в мережі гри — Galaxy+, яку реалізував і підтримує Антон Круглов. Проект розташовувався на домене kozanostra.ru і мав більший успіх у рунете (одночасно на сервері відіграли в «Мафію» до 500 людей). Згодом козаностра стала випробовувати численні проблеми організаційного характеру й 21 січня 2003 року припинила своє існування. Але вже 26 лютого був створений інший ігровий Pbem- Сервер mafiaonline.net, що є розробкою «за мотивами» попереднього; даний проект «живий» дотепер , але проблема створення ясних правил і культивуєма ворожість старожилів до новачків заважають популяризації проекту (одночасно тут відіграють не більш 50 гравців). В 2005 році запущений Pbem портал E-mafia.
# На рубежі століть, приблизно з 2000 року одержали розвиток численні форумні мафії. Найстарші з них дотепер користуються заслуженою повагою й увагою аматорів гри — на форумах порталів Absolute Games, Ru-board, Kamrad, на форумі відомого письменника й мережного діяча Алекса Экслера, новосибірському форумі «Філін».
# Відіграють у мафію й у блогах. Відомі комм`юніті в жж — «Game_Mafia» (працює з 2005 року) і «Play_Mafia» (діє з 2006 року). «Відіграємо в Мафію» на Liveinternet (з’явилося в 2007 році). «Клуб Мафія» у контакті (створено в січні 2008 року).
# Онлайн- Версії гри одержали особливу популярність і поширення в IRC. З 2001 року в «Мафію» стали відіграти в текстових чатах. Найбільш популярний маф-чат  проект існував на відгалуженні першого чата в рунете — Ліжечку. На mafia-chat.krovatka.ru проводилися перші публічні текстові «грища». У цей час чат- версії гри перетерпіли істотну переробку убік глобальної комерціалізації онлайн-мафій. Можливість швидкого здобування прибутку з, що короткочасно протікають (в основному, менш години) партій залучає в цей бізнес самі різні підприємницькі структури; особливий інтерес до «Мафії» проявляють телекомунікаційні компанії, розширюючи сервіс мобільних Sms-Онлайнон-лайн- Ігор.

# З 1998 року у великих містах Росії, України, Вірменії, Азербайджану, Казахстану й Китаю вживають спроби організації спеціалізованих салонів по грі «Мафія». Деякі клуби проводять міжвузівські маф-турніри. Поганим правилом для маф- клубів стало першою справою присуджувати собі голосний титул, називаючись, наприклад, «єдиним» салоном/клубом у місті, країні, світі, або взагалі на загал «офіційним салоном гри». Звичайно здобуванню прибутку від організації потокових «клубних ігор» такі хвастощі однаково не допомагає. Більшість спроб нажитися на даній розвазі пошук.
# Варіанти гри були використані в кінофільмах Вовк- Одинак (англ. Cry Wolf), вышедшем в 2005 році, і Гра в убивство (англ. The Murder Game), що з’явився в прокаті в 2006 році.
# Мафія визнано однієї з «50 найбільше історично й культурно істотних ігор, що з’явилися з 1800 року».